ZIELENIE


Zielony jest kolorem pochodnym, powstałym ze zmieszania żółtego z niebieskim. Zielenie są eleganckie, uniwersalne i przejrzyste. Kolor zielony wywołuje uczucie bezpieczeństwa, równowagi i skupienia. Odpręża, uspokaja, relaksuje. Przydatny w często używanych pomieszczeniach. Służy pracy serca, reguluje krążenie krwi, ułatwia głębokie oddychanie. Czysta, nieskażona zieleń pełni rolę koloru równoważącego. Zieleń może być zarówno ciepła, jak i zimna, od pistacji, poprzez nasyconą zieleń traw, barwy malachitu, oliwki, drzew iglastych. Wskazany dla nadmiernie aktywnych, mających trudności z podejmowaniem decyzji i zachowaniem jasności sądów. Zwiększa optymizm, wiarę w siebie i innych. Niewskazany dla potrzebujących energii do działania, pogłębia nudę, powolność i bierność. Ciekawym rozwiązaniem jest zestawienie dwóch zieleni z gamy delikatnych z soczystymi.
Jasne zielenie, które są subtelne, warto stosować w sypialni, wpływają one doskonale na odpoczynek. Idealne są również do gabinetów, kolor ten stymuluje pamięć. Takie zielenie warto zestawiać z bielą, z kolorem kremowym i kości słoniowej oraz delikatnymi żółciami. W połączeniu z meblami wykonanymi z drewna, pomieszczenie nabierze charakteru. Jeśli dodatkowo pomalujemy meble koloryzującą bejcą uzyskamy indywidualny i oryginalny styl. Aby podkreślić łagodne zielenie możemy je zestawić z turkusowym lub różem, jako idealne zestawienie do pokoju dziecięcego.
Ciemne zielenie, tworzą w aranżowanych pomieszczeniach niezwykły nastrój, głębię. Jako kolory intensywne lepiej stosować je jako dekoracyjny dodatek, malując takim kolorem np. jedną ścianę lub 10 centymetrowej szerokości pasek, tuż pod sufitem, okalający cały pokój. Taka zieleń idealnie współgra z różami, bladymi i ciemnymi żółciami jak i z błękitami. Intensywne zestawienie to połączenie z jaskrawą czerwienią, pomarańczowym i brązem. Takie zestawy kolorystyczne można wykorzystać w przedpokoju lub holu. Zieleń zastosowana na fasadzie domu, przyjemnie zatopi dom w zaciszu ogrodu a w zimowe dni będzie miłym wspomnieniem lata. Taką fasadą możemy ciekawie skontrastować czerwonymi lub żółtymi dodatkami, malując na te kolory dach, drzwi i framugi okienne.

Turkusowy jest zielenią z większą domieszką niebieskiego. Warto go łączyć z bladymi różami i szarym, podkreślać pomarańczowym lub brązowym.
Oliwkowy to zieleń z przewagą żółtego. Łączyć go można z brązowym i błękitnym a podkreślić fioletem i czerwienią.

Różowy, brzoskwiniowy i beżowy należą do bardzo bogatej palety kolorów pastelowych. Są to jasne, spokojne kolory z dużą domieszką bieli. Można je stosować we wszystkich pomieszczeniach i dowolnie zestawiać z innymi barwami, szczególnie czystymi, które są kolorami tęczy. Można je stosować we wnętrzach, które chcemy ożywić np. w pokojach dziecięcych, będąc doskonałym kontrastem barw pastelowych.Różowy to kolor pochodny, jest połączeniem czerwieni i bieli. Wyraża stałość, umiarkowanie, panowanie nad sobą. Dodaje aranżowanemu pomieszczeniu pomieszczeniu ciepła, sprawdza się w sypialniach. Nie należy jednak stosować go w zbyt dużej ilości gdyż może wywoływać uczucie fizycznej słabości. Łagodnie łączy się z bielą, kremowym, szarym i brązowym. Podkreślić róż można zielenią. Zestawienie takie przypominać może wiosenny ogród i nadaje się doskonale do salonu, w którym mogą się znaleźć ciemno brązowe meble i zdobne tkaniny czy obrazy. Wszystko to doda pomieszczeniu elegancji.


Niebieski jest jednym z podstawowych i zimnych kolorów, ale wyrafinowanym i subtelnym. Reguluje sen, ale również pobudza umysł do pracy. Przynosi uspokojenie i inspiruje. Symbolizuje powagę i zaufanie, zwłaszcza ciemnoniebieski kojarzony jest z inteligencją i stabilnością. Wskazany dla wyczerpanych psychicznie, potrzebujących spokoju i wypoczynku. Niewskazany dla przygnębionych i zdenerwowanych.
Jego zaletą jest to, iż optycznie powiększa przestrzeń. Przydatny w niewielkich pomieszczeniach. Idealny do sypialni, gabinetu jak i pokoju dziecinnego. Niewskazany w jadalniach i kuchni, uznany za kolor hamujący łaknienie.


Fioletowy jest kolorem pochodnym, powstałym ze zmieszania błękitu z czerwienią, jest barwą o bardzo szerokiej gamie odcieni od ciemnoczerwonych, jeżynowych po prawie śliwkowe fiolety. Zależy to od stopnia dominanty czerwieni lub błękitu. W gamie fioletów są oczywiście odcienie delikatne z dodatkiem bieli, takie jak wrzosowy czy lawendowy. Korzystnie wpływa na pracę mózgu i stymuluje układ nerwowy. Fioletowy pokój wzmaga wyobraźnię i kreatywność. Wskazany dla pragnących zgody, ciszy i spokoju, ułatwia zrozumienie własnych potrzeb i uczuć. Niewskazany dla przewrażliwionych, pragnących akceptacji i potrzebujących przyjaciół, dla osób o niskiej samoocenie. Głęboki fiolet sugeruje bogactwo, natomiast jego jasny odcień - romantyzm, delikatność, subtelność. W zestawieniu z brązem i beżem - kojarzony z kolorami ziemi i nutką tajemniczości, z zielonym natomiast może tworzyć radosną atmosferę. Fiolet z różem są wyjątkowo kobiecym zestawem. Kolor lawendowy, jest oznaką elegancji.


Ściany pomalowane na intensywne ciemne błękity połączone z bielą lub fioletami nadają charakter głębi i siły, idealnie stymulując do pracy. Ciemnoniebieski z metalicznym srebrem kojarzą się z elegancją. Natomiast zestawione z pomarańczowym lub czerwonym nasycą pomieszczenie intensywnym wesołym kolorytem, dobrym dla dzieci. Bledsze odcienie farby z palety kolorów błękitnych idealne nadają sie do relaksu i wyciszenia, można łączyć z bielą, beżem czy kolorem kremowym. Aby uzyskać mocniejszy efekt można taki delikatny błękit podbić zielenią lub brązem, dodając tym sposobem pokojom prestiżu. Niebieski idealnie komponuje się z wzorzystymi materiami dywanów lub zasłon.

wstecz