ŻÓŁCIE I CZERWIENIE


Żółty jest kolorem podstawowym i należy do barw ciepłych, przyjaznych i radosnych. Odsuwa zmęczenie, delikatnie pobudza. Stymuluje pracę mózgu, poprawia myślenie i pamięć. Jest to kolor nauki, intelektu i optymizmu, oznacza nadzieję i szczęście.Doskonale rozjaśnia pomieszczenie, przydatny jest we wnętrzach z niewielkim dostępem światła, skierowanych na północ i wschód. Odcienie pastelowe najlepiej stosować na dużych powierzchniach, zbyt nasycony kolor może drażnić. Żółte ściany tworzą jasne tło i są doskonałym podłożem dla obrazów i zdobnych, wzorzystych tkanin o intensywnym kolorycie. Doskonale współgra z czerwienią, pomarańczowym i delikatnymi zieleniami. Kontrastuje z czarnym, szarym i niebieskim.
Jasna żółcień nazywana również cytrynową, jak i wszelkie odcienie kremowe, są kolorami czystymi, jasnymi i rozświetlającymi. Doskonale łączy się z zielenią, bielą, błękitami i szarością. Czerwienie, fiolety i ciepłe błękity efektownie kontrastują z żółcią. Najlepiej stosować w jadalni, salonie i sypialni. Ciekawie współgra z nowoczesnymi meblami, które zrobione są ze szkła i metalu. Ciekawym i oryginalnym dodatkiem do takich mebli będą wszelkiego rodzaju pluszowe i flauszowe dodatki pod postacią miękkich poduszek.

Ciepła żółcień w swym intensywnym odcieniu przypomina bursztyn. Nadaje pomieszczeniu przejrzysty, delikatnie złotawy charakter, czyli poczucie ciepła, idealnie pasujące do łazienki. Można ją również stosować w kuchni, salonie jak i sypialni. Jest to kolor należący do tradycyjnej, najstarszej palety dekoracyjnej. W połączeniu z klasycznymi meblami, pomieszczenie nabiera wyrafinowania i głębi. Ciepła żółć doskonale wygląda w połączeniu z ciężkimi, ciemnymi zasłonami. Kontrastowe zestawienie uzyskać możemy łącząc ją z intensywnymi czerwieniami, błękitami i zieleniami. Połączenie z turkusem jest bardzo efektowne, ale może być męczące. Łagodniejsze efekty daje współdziałanie żółtego koloru z szarością, jasnymi brązami, seledynem czy lawendą.Kolor żółty wzmacnia system nerwowy, pracę wątrobę i trzustkę. Wskazany dla potrzebujących zastrzyku pewności siebie i woli podejmowania decyzji. Niewskazany dla wrażliwych na krytykę, mających poczucie braku stabilizacji.


Czerwony jest kolorem podstawowym i należy do barw ciepłych. Użycie tego koloru w aranzacji wnętrza wzmaga aktywność fizyczną, inspiruje, wprowadza w dobry nastrój. Pobudza akcję serca, krążenie krwi, wzmacnia organizm, zwiększa jego wytrzymałość. Czerwień jest żywa, widoczna i pobudzająca, nadaje pomieszczeniu charakter. Wskazany dla przemęczonych, ospałych, pozbawionych woli walki, spragnionych sukcesu i doznań zmysłowych. Niewskazany dla osób z syndromem chronicznego zmęczenia, nadciśnieniem i ludzi narażonych na poważny stres.Czerwień intensywna i głęboka optycznie zmniejsza pomieszczenie, silnie oddziałuje na przestrzeń. Dobrze sprawdza się w postaci plam kolorystycznych i mocnych akcentów we wnętrzu. Jest to idealny kolor do zastosowania w przedpokoju lub holu Nie powinien być natomiast stosowany w pomieszczeniach, w których wymagana jest koncentracja. Czerwony wzmaga apetyt, warto, zatem stosować go w kuchni jak i jadalni, również w odcieniach subtelnych i delikatnych. Jasne tonacje czerwieni nadają pomieszczeniu, poczucie ciepła idealne w sypialni i pokoju dziecięcym. Dobrze się w nich mieszka i łatwo odpoczywa. Łagodniejsze czerwienie warto zestawiać z kolorami zielonożółtymi i błękitno zielonymi, jako idealne zestawienia dla dzieci. Mocna soczysta czerwień idealnie współgra z błękitno szarym, kremowym i brązami, mocno kontrastuje z zielenią, żółcią i błękitem.


Różowy, brzoskwiniowy i beżowy należą do bardzo bogatej palety barw pastelowych. Są to jasne, spokojne kolory z dużą domieszką bieli. Można je stosować we wszystkich pomieszczeniach i dowolnie zestawiać z innymi barwami, szczególnie czystymi, które są kolorami tęczy. Można je stosować we wnętrzach, które chcemy ożywić np. w pokojach dziecięcych, będąc doskonałym kontrastem barw pastelowych.Brzoskwiniowy to wynik połączenia pomarańczowego i białego. Kolor ten pomaga pobudzić ludzi do myślenia lub mówienia. Jego wewnętrzne ciepło nadaje pomieszczeniu przytulny charakter, doskonale wpływając na prace jak i odpoczynek. Doskonały do sypialni, salonu i pokoju dziecięcego. Możemy zestawić go z jasnym odcieniem "trawiastego" zielonego lub jasnobrązowym, które przełamią nieco ciepło koloru brzoskwiniowego nadając mu szlachetniejszy charakter. Stosować go również można dla ocieplenia innych kolorów, błękitów czy zielononiebieskich barw, które ciekawie podkreślą pastelową tonacje pokoju. Pokój pomalowany na brzoskwiniowy kolor będzie wyglądał szlachetnie w zestawieniu z białymi meblami jak i z brązowymi. Takie pomieszczenie można dodatkowo udekorować wzorzystymi dodatkami poduszek na sofie.

 

wstecz