BEŻE I BRĄZY


Pomarańczowy jest pochodnym żółtego i czerwonego, łączy ich zalety, wzmacniając psychikę, delikatnie pobudzając i zwiększając optymizm. Jest to kolor stymulujący emocje, a nawet apetyt. Utożsamiany z energią i ciepłem. Idealny w połączeniu z żółcią do chłodnej z natury łazienki. Ma walory rozświetlające dobre do pomieszczeń z niewielkim dostępem światła dziennego lub ze światłem sztucznym, takim jak przedpokój.
Warto pomarańczowy wykorzystać jako intensywny dodatek w pokoju dziecięcym, łącząc go np. z błękitem i delikatnymi zieleniami. Zestawieniem bardzo radosnym, będzie połączenie z wszelkimi odcieniami żółtego. Biel natomiast łagodzi pomarańcz i taki zestaw kolorystyczny, nadaje się idealnie do salonu, w którym możemy kolory ściany połączyć z takim samym odcieniem zasłon, wyciszając pomieszczenie właśnie białymi dodatkami.

Różowy, brzoskwiniowy i beżowy należą do bardzo bogatej palety barw pastelowych. Są to jasne, spokojne kolory z dużą domieszką bieli. Można je stosować we wszystkich pomieszczeniach i dowolnie zestawiać z innymi barwami, szczególnie czystymi, które są kolorami tęczy. Można je stosować we wnętrzach, które chcemy ożywić np. w pokojach dziecięcych, będąc doskonałym kontrastem barw pastelowych.
Beż symbolizuje zdrowie i niezawodność, może wzmagać apetyt. W pokoju może oddziaływać relaksująco. Sprawia, że inne kolory wyglądają na głębsze i jaśniejsze. W zestawieniu z zielonym tworzy paletę kolorów ziemi. Taka paleta kolorystyczna pasuje praktycznie do każdego pomieszczenia. Można go również zestawić z żółtym, różowym bądź z rdzawymi odcieniami pomarańczowego. Z głębokim fioletem, szarym i pomarańczowo-czerwonym prezentuje się bardzo elegancko. Beżu używa się do zapewnienia uspakajającego, relaksującego tła, które można ozdobić na wiele ciekawych sposobów, np. malując farbą niewielki pasek w innym kolorze lub podbijając go bardzo zdobnymi zasłonami.

wstecz